Informacje i zalecenia w związku zagrożeniem koronawirusem

Występuje obecnie sezon wzmożonej zachorowalności na grypę, stąd też należy zachować spokój i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów odnośnie możliwego wystąpienia przypadku zarażenia koronawirusem.

Pamiętać należy, że grypy również nie można lekceważyć. W przypadku pojawienia się objawów grypowych takich jak:

- temperatura ciała powyżej 38;

- ogólne złe samopoczucie;

- bole mięśni i stawów;

- kaszel, katar, duszność

zaleca się wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Jeśli występują łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do miejsc gdzie zanotowano przypadki koronawirusa pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Koronawirus unosi się w powietrzu przez 30 minut a jego zasięg wynosi nawet 4–5 metrów.

Choroba daje o sobie znać najczęściej po pięciu dniach od zakażenia.

Wirus przenosi się drogą kropelkową.

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).

Zachowaj bezpieczną odległość

Zachowaj, odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2

Stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji.

Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

Przełożony powinien zwracać szczególną uwagę na pracowników, którzy gorączkują są z dolegliwościami ze strony układu oddechowego(kaszel, katar, duszność).

W przypadku stwierdzenia u pracowników i innych osób objawów wirusa lub zgłoszenia się pracowników informujących o złym samopoczuciu osoba przyjmująca informację powiadamia przełożonego i wskazuje tym osobom miejsce oczekiwania na przyjazd pogotowia ratunkowego.

Założenie maseczki przez osobę podejrzaną o zachorowanie ma na celu ograniczenie lub zniesienie aerolizacji (rozprzestrzeniania w powietrzu) potencjalnych patogenów podczas kaszlu, kichania lub rozmowy.

Zrezygnuj z uścisku dłoni, a zamiast tego stosuj inny rodzaj powitania, np. przybijaj piąstkę (ale nie piątkę!), zrób lekki ukłon lub zetknij się z drugą osobą łokciem. 

Dotykaj włączników światła, przycisków w windzie itp. TYLKO kostką zgiętego palca.

Podczas tankowania podnoś dozownik paliwa przez ręcznik papierowy lub używaj jednorazowej rękawicy. 

Otwieraj drzwi zamkniętą pięścią lub biodrem. Nie chwytaj za klamkę dłonią, chyba że nie istnieje inny sposób otwarcia drzwi. To szczególnie ważne w przypadku drzwi łazienkowych i znajdujących się w miejscach publicznych.

Jeśli masz dostęp do chusteczek dezynfekujących, używaj ich w sklepach, do wycierania rąk, uchwytu wózka, fotelika dziecięcego. 

Myj ręce mydłem przez 10–20 sekund i/lub używaj środków dezynfekujących do rąk na bazie alkoholu (ponad 60 proc.), ilekroć wracasz do domu po wykonywaniu jakiejkolwiek czynności w miejscu, w którym przebywały inne osoby.  

Trzymaj środki dezynfekujące przy wejściu do domu oraz w samochodzie, by łatwo było użyć ich po zatankowaniu i dotknięciu brudnych przedmiotów, gdy nie można natychmiast umyć rąk. 

800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem

Opracował: Tadeusz Ząbkiewicz